83

Při našem posledním výletění v blízkosti Benátek nad Jizerou jsme dvakrát projížděli i Chotětovem. Při naší druhé cestě jsme si již u  místního kostela zastavili, abychom si ho blíže prohlédli.

Římskokatolický farní kostel svatého Prokopa v Chotětově je původně gotická, později barokizovaná, sakrální stavba nacházející se na jižní straně návsi na bývalém hřbitově. Dominantou kostela je hranolová věž s cibulovou střechou a barokní vstupní brána. Od roku 1967 je kostel chráněn jako kulturní památka.

Kostel byl vystavěn v gotickém stylu, někdy okolo roku 1546 na místě starší církevní stavby ze 14. století. V roce 1773 byl kostel přestavěn do barokní podoby.

Stavba je obdélná, jednolodní. Na jeho triumfálním oblouku se nachází nápisová deska. Kostel má průčelní věž, jižní předsíň a oratoř z roku 1612. Presbytář je užší, polygonální. Jsou zde opěráky a půlkruhová okna. Věž je hranolová, dole hladká, výše je členěna vpadlými rámy. Na vrcholu je cibulová střecha. Věž je vestavěna do hladkého průčelí s vysokým štítem. Okna jsou ve tvaru půlkruhu.

Zařízení je rokokové z roku 1773. Hlavní oltář je portálový, sloupový a zdvojený. Je na něm kopie sázavského obrazu sv. Prokopa. Na stranách se nachází dvojice bust sv. Václava a sv. Víta. Na kredenčním oltáříčku je obrázek sv. Anny v rokokovém rámečku, který je adorován dvěma anděly. Dále jsou v kostelu dva boční protějškové oltáře.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account