102

Historie tohoto českého oblíbeného nealkoholického nápoje je poměrně zajímavá.

Kofola totiž vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy. Jiné zdroje uvádějí, že úkolem bylo primárně vyvinout vlastní alternativu populárního západního nápoje Coca-Cola.

Byla vyvinuta v Opavě v roce 1959. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek.  Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc., byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu. Namíchal originální vícesložkový sirup „Kofo“, který se později stal základem pro nový nápoj. Od roku 1960 je Kofola prodávána.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Roční produkce v letech 1970, 1972 byla 179 400 tisíc litrů.

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 soupeřila se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových. Odkup receptury vyšel nové majitele na 215 milionů korun.

A jak vy, milí čtenáři? Máte rádi Kofolu? Já si jí s chutí dám párkrát za rok, točenou, dobře vychlazenou do půllitru někde v hospůdce na terase…

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account