142

Existuje hned několik takových míst. Různé žebříčky nejhorších znečištění na planetě se totiž odvíjejí od toho, jaký druh znečištění vybereme za úplně to nejzávaznější. Velmi také záleží na tom, jestli budeme srovnávat nejznečištěnejší místa na světě, ve kterých ještě žijí lidé, nebo by na nich už nikdo nepřežil.
Vedle znečištěných řek, nedýchatelného ovzduší nebo radioaktivního zamoření měst bylo jako nejvíc znečištěné místo na planetě už několikrát vyhlášeno jezero Karačaj, které leží v Čeljabinské oblasti v Rusku. Od padesátých let minulého století začali Sověti jezero používat jako úložiště jaderného odpadu pro nedaleký závod na výrobu atomových zbraní Majak. Koncentrace odpadu na jednom místě společně s několika haváriemi Majaku udělaly z jezera Karačaj a jeho okolí zcela zamořené místo.
Říká se, že v devadesátých letech stačilo pouhých pět minut pobytu u jeho břehu, aby člověk vstřebal smrtelnou dávku radiace. Tuto informaci sice nemůžeme s přesností potvrdit, jisté však je, že míra radiace v okolí jezera představuje vážné riziko pro lidské zdraví.Radioaktivní nuklidy se totiž šíří větrem, kontaminováno je navíc podle odhadů asi 3,8 bilionu litrů podzemní vody. Někteří vědci se obávají, aby se přes okolní řeky nedostala až do Severního ledového oceánu.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account