88

Jsou roztomilé, sladké a líbezné, každý jim věnuje láskyplný úsměv. Malé a ještě menší dámy. Potkáme je i při slavnostních příležitostech, v divadélku, na nedělní procházce, na svatbách či v kině.
Už i maličké holčičky potřebují do své módní výbavy kabelku. Většinou růžovou s obrázkem mořské panny a s flitry. Do ní se schová papírový kapesník, maličký jelení lůj, který nahrazuje rtěnku a dva tři bonbóny. Holčička je na svou první kabelku velmi pyšná a každému ukazuje, jaké ukrývá poklady.
Přesuňme se k dívenkám mladšího školního věku. Ty osmileté, desetileté si už o obsahu své kabelky rozhodují samy. Jelení lůj má jedině růžovou barvu, kapesník v kabelce být nemusí, bonbóny se do ní vejdou a zrovna tak několik drobných mincí na limonádu. A talisman v podobě miniaturního plyšového medvídka se také hodí.
Ve třinácti – patnácti letech se obsah kabelky mění. Slečna bez mobilu nevyjde ani před dveře bytu, natož na diskotéku. Čím vyšší třída mobilního přístroje, tím vyšší hodnota dívky. Růžový jelení lůj nahrazuje kvalitní lesk na rty. V některých kabelkách se schovávají hřeben, klíče a malá peněženka s obsahem už i papírových bankovek.
Slečny na hraně oficiální dospělosti už potřebují kabelky větší. K výše jmenovaným přibalují intimní balíčky s křidélky nebo krabičku s tampóny, antikoncepci, deodorant a nezbytné sluneční brýle, někdy malou knihu či časopis. Některé i krabičku cigaret a zapalovač. Také žvýkačka nebo zubní nit přijde vhod. Kosmetická taštička je nutností. Přidávají i flashku, nabíječku na mobil a úsporně školních potřeb.
A jsme u mladých maminek. Zde se mění především velikost kabelky. Většinou už jde o kabely, do kterých se toho musí vejít mnohem, mnohem více. Dvě, tři nepromokavé plenky, vlhčené ubrousky, sklenička s dětskou přesnídávkou, nikdy nechybí lžička. Lahvička s čajem pro mimi a lahev s nápojem pro mami. Peněženka je stále větší a větší, ukrývá nejen peníze, ale i několik platebních a slevových karet.
Kolem čtyřicítky mizí dětské plenky a lahvičky s jídlem a nápojem, zůstává lahev s vodou. Peněženka je naducanější, ale nejsou tím vinny pouze peníze, ale i spousty účtenek, složenek, fotek dětí a od vánoc rybí šupina s nadějí. V kabelce se uvolnilo místo pro pouzdro s brýlemi, které zvětšují písmenka a pouzdro s vizitkami. Zapomenout diář s denními úkoly by byl průšvih. Nechybí kosmetická taštičkas krémem na ruce, pudrem, tužkou na oči, řasenkou a rtěnkou. Také rozdrobené oční stíny, pinzeta a skleněný pilníček na nehty! Parfém je i přes svou váhu nutností! Nechybí analgetikum, antikoncepční pilulky a pro jistotu polštářková náplast. Nákupy pilulky bývají častější než kniha.
Po padesátce z kabelky mizí intimní balíčky s křidélky, zrovna tak jako pouzdro s tampony. Místo nich přibývá třetí pouzdro na brýle, tentokrát pro krátkozraké, i s hadříkem na čištění skel. Sluneční brýle chrání nejen oči, ale částečně maskují přibývající vrásky. Kosmetická taštička přijala i výživné pleťové sérum, balzám na rtys vitamíny a olejíčky, tvářenku, která oživuje vzhled. Příjemná toaletní voda se také vejde. Diář v koženém obalu a značková propiska dávají najevo, že žena je konečněv letech, kdy si je může dovolit. Nechybí lak na vlasy a pro jistotu skládací deštník.
Během šesté dekády se kabelka opět zmenšuje. Peněženka je stále naducaná,protože do ní přibyly fotky minimálně čtyř vnoučat. Peněz je sice méně, ale nevadí, také méně nakupujeme. Jsme s dědou jen dva. Lehká rezignace se projevuje v kosmetické taštičce. Rtěnka, pudr a hřebínek moc místa nepotřebují. Ubylo výživné pleťové sérum, ukázalo se jako nepříliš účinné, tak co se s ním tahat. Na intimní balíčky si už ani nevzpomeneme, a když, tak s pocitem ohromného vítězství! Občas, ke škodě dámy, chybí lahev s vodou, ale nechybí dva balíčky papírových kapesníků.
Po sedmdesátce nosíme stále kabelky, ale je v nich ještě méně věcí. K čemu diář, když už máme skoro všechny životní úkoly hotové. Na intimní balíčky už jsme docela zapomněly, sluneční brýle jsme rozsedly a nové už pořizovat nehodláme. Deštník je trochu unavený, ale svou službu ještě vykoná. Nechybí dva rohlíky pro krmení holubů s pravnoučátky, jež nám činí radost. Fotky pravnoučat už v peněžence nemáme, protože se nevyznáme, who is who.
A jak tak život frčí, je nám více než osmdesát. Přibyly opět intimní balíčky s nepromokavými poklady, klíče jsou na tkaničce přivázány k uchu kabelky. V peněžence je ještě méně peněz, ale zato více seznamů pro nákupy. Mobil je zapomenut doma, ovšem látkový kapesník nechybí. Kabelka starší dámy už sice nebývá růžová, ale občas schovává maličký jelení lůj a dva tři mentolové bonbóny.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account