43

Tak už jsem opět tady a pokračuje ve vyprávění pan Jan.
Pokračujeme směrem k Plettenberg Bay – městu převážně využívanému bohatými lidmi k víkendovým pobytům a dovoleným. Přes Plettenberg Bay pokračujeme do městečka Knysna.  Hlavní atrakcí Knysny jsou husté pralesy a také jedna z největších farem na chování ústřic na světě. Město je rájem labužníků – snad možná proto se zde každoročně pořádají ústřicové slavnosti. Tuto oblast si zamilovaly i velryby jižní, které sem každoročně míří, aby se v místních krásných, klidných a teplých zátokách pářily. Děje se tak v období mezi červencem a listopadem. Dále vyrážíme k  turistickému centru Mossel Bay (Mušlový záliv). Zajímavostí tohoto městečka je Poštovní strom, pod kterým v 16. století nechávali námořníci před odplutím vzkazy ostatním lodím ve staré botě.
Gansbaai, městečko je známé jako rybářská oblast, kde je hlavním turistickým lákadlem ostrov Dyer. Jde o malý kousek území nedaleko pevniny, je oddělen tzv. “Žraločí uličkou“. Žije tady kolonie tučňáků a lachtanů, kteří jsou oblíbenou potravou žraloků. Tyto věčně hladové bestie neustále proplouvají mezi ostrovem a pevninou, proto také úžina nese zmíněný název. V posledních letech se do žraločí uličky potápí i týmy obdivovatelů a z kovových klecí sledují tyto predátory. Fotoaparáty a kamery jsme zaplnili spoustou krásných i legračních snímků a videí s tučňáky a lachtany. 
Jako poslední se můžeme těšit na pozorování velryb v Hermanusu – “hlavním městě velryb“. Z vysokých útesů každoročně sledují davy návštěvníků hejna velryb, která tudy táhnou na jih až k mysu Danger Point. Město dokonce zaměstnává velrybího vyvolávače, který chodí ulicemi a hlásnou troubou vytrubuje nejčerstvější zprávy o výskytu velryb. Každý den ráno troubí i na útesu u pobřeží, aby velryby přilákal ke břehu (velryby by samozřejmě připlavaly i tak, protože je to jejich domov, ale je příjemné věřit, že tento muž s nimi opravdu komunikuje.) Kolem jihoafrického pobřeží táhne všech 9 druhů velkých kytovců, ale u Kapského města se nejčastěji vyskytuje velryba jižní (černá). Při zapadajícím slunci nemůžeme odtrhnout oči od zálivu plného pářících se velryb. Tato podívaná nás fascinuje a my si spolu s fotkami ukládáme do našich myslí tento neopakovatelný zážitek. Již za tmy a unaveni, ale plní dojmů dojíždíme do Kapského města. 
A to je poslední díl, nyní už je na vás, kde strávíte dovolenou, zda jenom u moře nebo na krásném africkém kontinentě.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account