63

Je tomu pár dní, co jsem v rozhlase zaslechla zprávu, že je tomu právě 46 let, kdy se v obchodě objevil první čárový kód. To mne zaujalo, tak jsem se snažila vypátrat pár podrobností.

Zde je pár zajímavostí o drobnosti, která přinesla revoluci v maloobchodě.

Dějištěm prvního použití čárového kódu se stal supermarket ve městě Troy v Ohiu. Bylo těsně po osmé hodině ranní dne 26. června 1974, když pokladní Sharon Buchanan namarkovala deset balíčků žvýkaček Wrigley. Jednalo se tehdy o nákup v hodnotě 67 centů.

Za vynálezem čárového kódu stojí dvojice Američanů Norman Joseph Woodland a Bernard Silver, kteří dostali za úkol vymyslet, jak zmenšit fronty u pokladen v obchodních řetězcích. Na řešení přišli na pláži. Kreslili čáry v písku a uvědomili si, že střídání tenkých a tlustých čar může fungovat na principu Morseovy abecedy. Svůj nápad si nechali později patentovat. Do uvedení do praxe si však musely čárové kódy ještě počkat na rozvoj laserových technologií.

K nám dorazila technologie čárového kódu v 80. letech, přesto bylo Československo v zemích východního bloku první, když se v roce 1983 stalo členem EAN (European Article Number). Naši zákazníci pak přišli poprvé v praxi s čárovým kódem do styku v roce 1985 v pražském Domě elegance.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account