749

První informace o vzniku dvoudílných kusů dámských oděvů se datují do roku 1400 př. n. l ve starém Řecku.

 Za opravdové otce bikin jsou však považováni dva Francouzi. Inženýr Louis Reárd a návrhář Jacques Heim. Právě Heim představil v roce 1946 v Cannes své plavky s názvem Atome se sloganem nejmenší plavky na světe. V témže roce však Louis Reárd představil ještě menší plavky na módní přehlídce v Paříži se sloganem bikiny – menší než nejmenší plavky na světě. Jednalo o model s nevyztuženými trojúhelníkovými díly podprsenky a string (šňůrkovými) kalhotkami se zadní částí připomínající styl tanga. Tyto plavky pojmenoval podle atolu Bikini, části Marschallových ostrovů v Tichém oceánu, na němž čtyři dny před přehlídkou proběhl americký jaderný pokus. Název měl symbolizovat „atomový výbuch“ ve světě dámské plážové módy a v přeneseném smyslu i množství použitého materiálu.

 Bikiny byly do konce 40. let v ústraní a svět módy je ignoroval, dokonce byly pláže, kde byly bikiny zakázány. Průlomem se však stav v roce 1957 film A bůh stvořil ženu, kde se v bikinách ukázala francouzská filmová hvězda Brigitte Bardotová.

 Bikiny prošly vývojem a dá se říct, že se zmenšovaly. Trendy se tak stávají bikiny z různých materiálů, od metalických, až po bikiny háčkované. Také klasický střih spodní části plavek nahradili string (šňůrkové) plavky.

Dnes známe několik typů bikin – monokiny, tankiny, string bikiny, tanga, mikrokiny a další

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account