124

Šach neboli šachy je velmi populární společenská hra. Jako jedna z mála deskových her jsou šachy celosvětově uznávány i jako sport. Pro velkou oblibu tohoto sportu byl proto pro jeho hráče a příznivce stanoven 20. červenec jako Mezinárodní den šachu.

Šachy nebo šach (z perského slova “šáh” znamenající “panovník”) jsou klasická desková hra pro dva hráče, jež představuje střetnutí dvou nepřátelských armád. Komu se podaří zneškodnit nepřátelského krále (dát mu mat), vítězí. V soutěžní podobě jsou považovaná za odvětví sportu.

Tato hra vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské hry šatrandž, následníka staré indické hry čaturanga.

Šachy se hrají na šachovnici, čtvercové desce rozdělené na 8×8 polí střídavě černých a bílých. Každý hráč má na počátku hry celkem šestnáct kamenů šesti druhů: krále, dámu, po dvou věžích, střelcích a jezdcích a osm pěšců. Hráči, označovaní jako „bílý“ a „černý“ podle barvy kamenů, kterými hrají, střídavě provádějí tahy, tedy přesuny kamenů po šachovnici. Cílem hry je mat, takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit. Šachy neobsahují prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů.

Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i v soutěžní (sportovní) podobě. Je dokázáno, že hraní šachů zlepšuje naše myšlení. Důležitou složkou šachu je šachová teorie, která má dnes charakter vědy.

Šachové zápasy a turnaje se organizují již od počátků této hry. První oficiální mistr světa v šachu Wilhelm Steinitz svůj titul vybojoval v roce 1886.

Ve druhé polovině 20. století začaly být v šachu používány počítače. Zpočátku nedokonalé programy se postupně zlepšovaly a roku 1997 vyhrál speciální šachový počítač firmy IBM zápas proti mistru světa Garrimu Kasparovovi. Značné popularitě se těší i hraní šachů po internetu.

Existují různé druhy šachů:

Korespondenční šachy je označení pro hraní šachu formou dálkové komunikace prostřednictvím různých prostředků, tj. bez pohledu z očí do očí.

Rapid šach (zkráceně rapid) či zrychlený šach se označují takové šachové partie, ve kterých je čas přidělený jednomu hráči na partii více než 10 minut a méně než 60 minut.

V bleskovém šachu má hráč maximálně 10 minut.

Ve vážné partii se může hrát déle než 60 minut a hráči musí partii zapisovat. 

Na závěr pak ještě simultánka. Exhibiční vystoupení šachového mistra nebo velmistra, který hraje současně na dvou a více šachovnicích proti vícero hráčům. 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account